Szukaj w działach:

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ruszy w tym roku

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zacznie działać jeszcze w tym roku i będzie miała siedzibę w Radomiu. Rolą Fundacji jest wspieranie polskich firm w dostosowaniu się do wymagań ery przemysłu 4.0. Pomoc oferowana przez Fundację będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom danego przedsiębiorstwa.
27 marca została powołana Rada Programowa Fundacji, która przyjęła jej statut. Fundacją będzie kierować Prezes Zarządu, którym został Andrzej Soldaty, twórca Inicjatywy dla Polskiego Przemysłu 4.0 oraz współtwórca koncepcji Platformy Przemysłu Przyszłości.

Następnym krokiem jest powołanie członków zarządu i dalej rejestracja Fundacji w KRS oraz uruchomienie środków na jej funkcjonowanie. Decyzja o wyborze Radomia na siedzibę Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podjęta została w ramach planu delokalizacji urzędów centralnych w Polsce oraz realizacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Decyzja poprzedzona została analizą zasobów środowiska biznesowego i przemysłowego regionu, który spełnił wymagania postawione w strategii funkcjonowania Fundacji.

Powołanie Fundacji wynika z realizacji postulatów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. SOR - jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego Polski - wskazuje reindustrializację oraz zwiększenie zdolności polskiego przemysłu do sprostania globalnej konkurencji.

- "Idea wspierania przemysłu 4.0 przez polski rząd przyszła z rynku. Wszystkie cele, zadania i narzędzia Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wypracowaliśmy właśnie na podstawie rozmów z przedstawicielami biznesu i przemysłu. Z naszego rozeznania wynika, że brak działań proinnowacyjnych w polskich firmach często wynika z tego, że brakuje czynników stymulujących innowacyjność lub świadomości i wiedzy na temat nowych trendów. To właśnie zadanie dla Fundacji. Ma ona m.in. pokazywać przedsiębiorcom, jakie rozwiązania oraz w jaki sposób mogą wdrożyć w swoich firmach, by skutecznie móc stawiać czoła współczesnym wyzwaniom" – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma m.in. integrować i wspierać inicjatywy wzmacniające transformację cyfrową w kraju. Działania te realizować będą centra kompetencji funkcjonujące w całym kraju. Wśród celów fundacji jest też pomoc firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności. W tym celu w siedzibie Fundacji organizowane będą szkolenia na temat najnowszych trendów technologicznych. Fundacja zaoferuje też możliwość testowania różnych rozwiązań oraz konsultacji z doświadczonymi ekspertami, by dać przedsiębiorstwom szansę na skuteczną transformacje w kierunku przemysłu 4.0. Wszelkie działania Fundacji wynikające z potrzeb rynku, mają na celu budowanie silnego ekosystemu przemysłu 4.0 w Polsce.

- "Chcemy, aby firmy wzmacniały swoje kompetencje we współdziałaniu, stając się bardziej konkurencyjnymi na rynkach globalnych" – zaznaczył Andrzej Soldaty, Prezes Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Najpierw będzie rozwijane centrum kontaktu z konsultantami przemysłu 4.0. Następnie powstanie grupa ekspertów od poszczególnych specjalizacji technologicznych i branżowych. Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Obejmie ono podmioty działające w Polsce – przedsiębiorców, jednostki zarządzające klastrami innowacyjnymi, podmioty działające na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

- "Dla naszej gospodarki przejście przez transformację w kierunku przemysłu 4.0 to szansa, ale też konieczność. Baza tradycyjnego przemysłu w Polsce nie jest duża, ale ma znaczny potencjał. Oznacza to, że wysiłek, który musimy włożyć w przekształcenie tradycyjnego przemysłu w nowy model, jest stosunkowo mniejszy niż w innych państwach. Wykorzystajmy tę tzw. rentę niedorozwoju i od razu zabierzmy się za tworzenie rozwiązań i biznesu przemysłu 4.0" – podsumowała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.


Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii


 
POWIĄZANE
Dołącz do Seminarium.ZiIP 2022 Wielkimi krokami zbliżamy się do Seminarium ZiIP - wspaniałej okazji do poszerzenia wiedz...
2. EDYCJA PROGRAMU KPT SCALEUP Krakowski Park Technologiczny (KPT) wybrał uczestników 2. edycji programu akcelera...
Przekształcanie wielkich zbiorów danych w dane inteligentne Internet rzeczy (IoT), łączność i Przemysł 4.0 nie mogą być dłużej postrzegane jedynie ja...
Obróbka cieplna w erze Przemysłu 4.0 Lider obróbki cieplnej metali - firma SECO/WARWICK zaprasza na doroczne, jedyne ta...
Raport Smart Industry Polska 2020 Z badania „Smart Industry Polska 2020” wynika, że ​​wśród polskich prz...
ASTOR TOUR 2021 - Cyfrowa transformacja przemysłu Firma ASTOR zaprasza na wydarzenie ASTOR TOUR 2021. W tym roku tematem przewodnim jest &b...
Partnerzy