Szukaj w działach:

Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


CLOOS Polska z licencją na innowacyjne urządzenie do hybrydowego zgrzewania punktowego materiałów kompozytowych MPMS/MPC.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej opracowali nowatorską technologię łączenia blach kompozytowych MPMS (Metal-Polymer-Metal sandwich) / MPC (Metal-Polymer Composites). Licencji na tę technologię – urządzenie oraz sposób – udzielono firmie CLOOS Polska Sp. z o.o. Oprócz umowy licencyjnej podpisano również umowę współpracy firmy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej.

Nowatorska technologia hybrydowego zgrzewania materiałów MPMS/MPC

MPMS i MPC to nowoczesne materiały konstrukcyjne o właściwościach mechanicznych i funkcjonalności nieosiągalnych dla klasycznych materiałów. Z tego względu zyskują coraz większą popularność w wielu branżach, m.in. samochodowej, lotniczej czy AGD. 

Kompozyty te składają się zwykle z trzech warstw: zewnętrznych okładzin wykonanych z metalu (ze stali lub stopu aluminium) oraz wewnętrznego, najczęściej polimerowego rdzenia. Głównym problemem przy produkcji jest ich szybkie i jakościowe łączenie. Aktualnie stosuje się konwencjonalne techniki spajania: nitowania lub wykonywania złączy przetłaczanych, które wykazują jednak wiele ograniczeń. Metody te są czasochłonne i nie zapewniają odpowiednich właściwości mechanicznych połączeń, a przez to nie wykorzystują w pełni możliwości materiałów MPMS/MPC.

Rozwiązaniem problemu łączenia jest właśnie technologia opracowana przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Wykorzystuje ona fale ultradźwiękowe do wstępnego usunięcia warstwy nieprzewodzącej, a następnie docisk elektrod oraz przepływ prądu zgrzewania do wykonania trwałego połączenia blach kompozytowych. Cały proces odbywa się w jednej operacji (system ultradźwiękowy jest zintegrowany z elektrodami zgrzewarki), co znacznie oszczędza czas. 

Technologia została opracowana w ramach projektu CORNET finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W trakcie realizacji projektu Politechnika Wrocławska (rzecznicy DWI PWr) dokonała zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego RP, obecnie przyznano już patent.

Współpraca środowiska naukowego z biznesem

Umowę licencyjną i o współpracy zawarto w dniu 01.03.2024 r., a podpisy złożyli: prof. Dariusz Łydżba, Prorektor ds. Współpracy Politechniki Wrocławskiej, prof. Celina Pezowicz, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, Karolina Jastrzębska, Prezes Zarządu CLOOS Polska Sp. z o.o. oraz Tomasz Jastrzębski, Dyrektor Handlowy CLOOS Polska Sp. z o.o.

Szeroka współpraca przy realizacji wspólnych działań (zajęć dydaktycznych, szkoleń, innowacyjnych projektów) ma przynieść wymierne korzyści zarówno środowisku naukowemu, jak i przemysłowemu.

Część opłaty licencyjnej zostanie wniesiona w postaci robota przemysłowego – cobota QINEO ArcBoT, który  trafi na wyposażenie Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii Wydziału Mechanicznego, gdzie będzie służył celom dydaktycznym i badawczym.

CLOOS Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy na Dolnym Śląsku została założona w 1992 roku i jest jedną z wiodących firm w Polsce, specjalizujących się w świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa. Najważniejszym aspektem działalności firmy jest projektowanie, budowa i wdrażanie zrobotyzowanych systemów spawalniczych, wyposażonych w roboty i urządzenia niemieckiej marki Carl Cloos Schweisstechnik GmbH. Dotychczas CLOOS Polska zrealizowała już ponad 200 wdrożeń systemów zrobotyzowanych w polskich zakładach przemysłowych. 

 

Źródło: CLOOS Polska Sp. z o.o.

CLOOS Polska Sp. z o. o.
Stawki 5
58-100 Świdnica
+48 74 851 86 60
POWIĄZANE
Roboty przemysłowe i coboty na Stom-Robotics 2021 Niemal 500 wystawców prezentowało w 7 halach to, czego poszukiwali branżowi zwiedza...
Dlaczego warto spawać robotem współpracującym (cobotem)? Spawanie tradycyjnymi robotami przemysłowymi wymaga specjalistycznej wiedzy programistyczn...
Rozwiązania robotyzacji produkcji na ITM Industry Europe Hale Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas targów ITM Industry Europe ...
Warsaw Industry Week i Przemysł 4.0 Szeroko reprezentowaną branżą na II edycji targów Warsaw Industry Week była robotyka oraz ...
Technika Spawalnicza 30 lecie firmy - Roboty spawalnicze TECHNIKA SPAWALNICZA działa z powodzeniem na rynku od 1991 r. Jest jedną z nielicznych fir...
Premiera podczas ExpoWELDING 2018 Zespół Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING 2018 ogłosił kolej...
Partnerzy