Szukaj w działach:

Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Według szacunków, wartość globalnego rynku robotyki przemysłowej ma wzrosnąć do 79,87 miliarda dolarów do 2029 roku.

Jak informuje MarketsandMarkets w swoim raporcie, wartość globalnego rynku robotyki przemysłowej w 2024 roku wynosi 42,59 miliarda dolarów i ma wzrosnąć do 79,87 miliarda dolarów do 2029 roku, co stanowi wzrost o 13,40% rocznie w okresie prognozowym (2024-2029).

Roboty przemysłowe odgrywają kluczową rolę w automatyzacji przemysłowej, zarządzając wieloma podstawowymi operacjami w różnych branżach. Wraz z rozwojem gospodarczym na całym świecie, sektory takie jak e-commerce, elektronika i przemysł motoryzacyjny zwiększyły swoje zaangażowanie w wykorzystanie robotów.

Rosnąca penetracja Internetu rzeczy (IoT) oraz inwestycje w robotykę na całym świecie przyczyniły się do wzrostu rynku. Na Rewolucja przemysłowa 4.0 skłoniła do rozwoju nowych technologii, takich jak roboty współpracujące, roboty zinteligentniane sztuczną inteligencją, co umożliwiło przemysłowi wykorzystanie robotów do usprawnienia wielu procesów, zwiększenia efektywności i eliminacji błędów. Poprawa bezpieczeństwa pracy i zwiększone możliwości produkcyjne dalszy pobudziły branże do inwestycji w systemy robotyczne.

Z uwagi na roboty współpracujące, szacuje się, że w 2025 roku staną się one odpowiedzialne za 34% ogólnej liczby sprzedanych robotów (zgodnie z Międzynarodową Federacją Robotów - IFR), penetracja robotów przemysłowych przewidywana jest do wzrostu w branżach takich jak tworzywa sztuczne, żywność i dobra konsumenckie, półprzewodniki i elektronika, nauki o życiu oraz farmaceutyki. Branża półprzewodników i odlewni układów scalonych należy do tych, które miały wpływ na obecne zapotrzebowanie na rynek.

Najważniejszymi czynnikami napędzającymi rynek są wzrastające zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości (które wymagają właściwej widoczności od początku do końca procesu produkcyjnego), konieczność oszczędzania energii i zwiększona uwaga na bezpieczeństwo pracy. Stopniowe postępy technologiczne, w połączeniu ze stałym wzrostem rozwoju zakładów produkcyjnych, również mają przyczynić się do wzrostu tego rynku. Według Stowarzyszenia Rozwoju Automatyzacji (A3), które monitoruje sprzedaż robotów przemysłowych w Ameryce Północnej, firmy zamówiły 44 196 robotów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z 2021 rokiem.

Wybuch pandemii COVID-19 i ograniczenia lockdownu na całym świecie wpłynęły na działalność przemysłową na całym świecie. Niektóre skutki lockdownu to zakłócenia w łańcuchach dostaw, braki pracowników oraz brak dostępności surowców w procesie produkcyjnym. Wahania cen mogą zmusić do zwiększenia produkcji końcowego produktu i przekroczenia budżetu, problemy z dostawą itp.

Przemysł motoryzacyjny będzie dominującym graczem
Przez ostatnie 50 lat przemysł motoryzacyjny wykorzystywał roboty w swoich liniach montażowych do różnych procesów produkcyjnych. Obecnie producenci samochodów eksplorują zastosowanie robotów w kolejnych procedurach. Roboty są bardziej wydajne, elastyczne, precyzyjne i niezawodne dla takich linii produkcyjnych. Ta technologia pozwala przemysłowi motoryzacyjnemu pozostać jednym z najważniejszych użytkowników robotów i posiadać jedną z najbardziej zautomatyzowanych łańcuchów dostaw na świecie.

Ponadto rosnące przyjęcie automatyzacji w procesie produkcji motoryzacyjnej oraz zaangażowanie sztucznej inteligencji i digitalizacji to główne czynniki zwiększające zapotrzebowanie na roboty przemysłowe w sektorze motoryzacyjnym.

 

Źródło: MarketsandMarkets

 

POWIĄZANE
Nowoczesna produkcja automotive na AutoEvent 2019 AutoEvent to branżowa konferencja organizowana jest przez Polską Izbę Motoryzacji. Uczestn...
Robotyzacja - podstawowe cele i zalety Wdrożenie nowych technologii i wprowadzenie przemysłu wytwórczego na kolejny pozio...
Targi AUTOMATICON w 2025 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, organ...
Fastener Poland® - kontakty, kooperacja, klienci Dane i raporty statystyczne pokazują jasno, że przemysł, w tym szczególnie branża ...
Cykl webinarów z ekspertami Lenze Zapraszamy na cykl webinarów z ekspertami Lenze. Specjalistyczna wiedza poparta pr...
Programowanie robotów? Bez obaw! Według najnowszych planów rządu, od stycznia 2021 roku polskie firmy będą mogły sk...
Partnerzy